שחזור מערך RAID

Redundant Array of Independent Disks
או Raid בראשי תיבות,

הוא מערך יתר של כוננים קשיחים. תפקידו בעצם הוא לאחד מספר דיסקים קשיחים ליחידה אחת.

RAID O

מערך זה הוא המערך הנפוץ ביותר למשתמשים ביתיים. במערך זה המידע מתחלק שווה בשווה לכל הדיסקים הקשיחים שבמערך ובכך מכפיל תיאורטית את ביצועי הקריאה/כתיבה במספר הכוננים במערך לפי גודל הקלסטרים המוגדרים בבקר. מערך זה דורש 2 כוננים.

RAID 1

במערך זה המידע נכתב בו זמנית, כמו שהוא, על כל אחד מהדיסקים הקשיחים שבמערך, כלומר, זהו מערך לצורך גיבוי – כל המידע "משוכפל" כפול מספר הדיסקים הקשיחים שבמערך. מערך זה דורש 2 כוננים.

RAID 5

מערך הנפוץ בעיקר לשרתים ומכיל לפחות 3 דיסקים קשיחים. מערך עם שלושה דיסקים קשיחים לדוגמא, משתמש בחלוקת מידע לשתי דיסקים קשיחים כשעל דיסק קשיח נוסף נכתבת נוסחה המחברת את המידע הנכתב על שתי הדיסקים הנוספים, וכל זאת במקביל.
מיקום הנוסחה משתנה מכתיבה לכתיבה והוא נכתב בצורה מטריציונית ע"מ לא לרכז את כל הבלוקים בכונן אחד על מנת שבמידה ויהיה כשל באחד הכוננים, ניתן יהיה לשחזר את המידע. במקרה של קריסת אחד הדיסקים הקשיחים , המידע ישוחזר משתי הדיסקים הנותרים על ידי חיבור המידע והנוסחא הקיימת בהם, לאחר קריסה של דיסק קשיח אחד, ניתן להוסיף דיסק קשיח נוסף והמידע יחושב על בסיס המידע הקיים ב 2 הכוננים הנוספים וכך הוא יושלם לדיסק השלישי.

RAID 10

עד כה הראנו 3 סוגי מערכים שהם הפוכים בגישה שלהם וביתרונות/חסרונות ולכן בא "RAID 10" שנועד לשלב בין שני העולמות. "RAID 10" הוא מערך המשולב במערך נוסף ובסה"כ אנחנו מקבלים 2 מערכים שפועלים ככונן לוגי אחד בשונה
ממערכים רגילים שהם בעצם מערך אחד שמתפקד ככונן לוגי אחד. "RAID 10" בעצם לוקח מערך "RAID 1" ומשלב אותו בתוך מערך "רייד 0" מה שנותן לנו שרידות טובה של מידע אך גם תוספת ביצועים.
מערך זה הוא בעל שרידות של עד כונן אחד תקול אך מכיוון והוא מכיל יותר כונניים ממערך "RAID 1" השרידות נמוכה במקצת עקב סיכוי גבוהה יותר לכשל של הכוננים.עם זאת הביצועים זהים לזוג כוננים ב"RAID 0" מערך זה דורש מינימום של 4 כוננים.

הדיסק קשיח לא מגיב או שנשמע ממנו צליל "מוזר" [תיתוק] ויש בתוכו מידע חשוב? אל תקחו סיכון!

 כדי להגדיל את הסיכוי להציל את המידע שלך במעבדה מוסמכת ומקצועית עלייך לכבות את המחשב, לנתקו מהמחשמל כדי למנוע נזק נוסף ולצור קשר עם המעבדה המיקצועית שלנו

בטל': 03-9421400 רב-קווי.
*אנא אל תנסו להתעסק עם הדיסק במעבדות לא מקצועיות עם ציוד לא מתאים, ככה הסיכוי לשחזור יקטן המחיר וזמן העבודה יגדל.

קבלת תמיכה מטכנאי בימים א-ה בין 9:00-18:00. בטלפון 03-9421400

במקרה חרום בלבד 7/24  טלפן בטל': 052-6212150