שחזור כונני SSD

Solid State Drive

כונני SSD

Solid State Drive, קצת קשה לתרגם את זה, אבל במלים אחרות זה אומר שכונן SSD יציב ולא זז, וזה אחד היתרונות הבולטים שלו על פני כוננים קשיחים.
 זה מביא לפחות רעש, פחות חום, ובשל העובדה ששום דבר לא נע בכונן הוא אמין יותר פיזית. בנוסף, זמני הגישה למידע קצרים יותר, וה-SSD קל משקל וקטן לעומת HDD ראשי תיבות
 ל – Hard Disk Drive – רבים נוטים לחשוב ש-SSD זה כונן קשיח – התשובה היא לא.
 שימו לב להבדל בשם – הדבר היחיד הזהה הוא המילה “Drive” שאומרת “כונן” בהקשר הספציפי הזה.
 דיסק קשיח זה כונן מסוג אחד, Solid State הוא כונן מסוג אחר.
ה-SSD הוא רכיב זיכרון אלקטרוני חשמלי. הוא מדמה כונן קשיח המשמש לאחסון, אך עושה זאת באמצעות בקר ומנגנון וירטואליזציה המותקן עליו, באופן שמזכיר את פעולתו של דיסק-און-קי.

 

קצת היסטוריה

הטכנולוגיה של כונני ה-SSD קיימת למעשה זמן רב יחסית, משנות ה-70. הבעיה הייתה שלא ניתן היה לבנות כונן שיחזיק (באופן תיאורטי) 10 שנים, ועלות הבנייה הייתה יקרה ביותר.
בנוסף, המידע לא נשמר כאשר לא סופק חשמל לכונן, בניגוד לבקרי ה-Flash מבוססי NAND בהם עושים שימוש רב כונני ה-SSD כיום, שמסוגלים לשמור מידע גם ללא מקור מתח (כשהמחשב כבוי למשל).
בשנת 1995 חברה בשם M-Systems (שנוסדה בכפר-סבא, וכיום המפעל שלה משמש את SanDisk) הציגה את כונן ה-SSD הראשון שהיה מבוסס אחסון Flash. הוא לא צרך בטריות או חשמל כדי לשמור מידע. למעשה הוא היה שבב קטן ועמיד (לעומת דיסק קשיח), והיה ניתן לעבוד עליו באותו אופן – לכתוב, למחוק, לשכתב, ולכתוב מידע מחדש.
עם זאת, הוא היה איטי יותר מזכרונות ה-DRAM. מאז, כונני SSD שימשו בהצלחה תחליף לכוננים קשיחים בצבא ובמוסדות מיוחדים נוספים, והם עבדו בצורה דומה למה שאנו מכירים היום.
טכנולוגיות התפתחו והשתפרו, וב-2009 חברת Micron הציגה לראשונה כונן SSD בממשק SATA 3.

טיפ קטן

כל מי שמשתמש ב-SSD ולא ממש מבין בזה, מומלץ מאוד להתעדכן בעדכוני קושחה (Firmware) לכונן שלכם. לעתים קרובות הם משפרים ביצועים ופותרים בעיות ובאגים.
מצד שני, לפני הורדת והתקנת עדכון הקושחה יש לעיין בחוות דעת ותגובות המשתמשים, שכן לא תמיד עדכון קושחה באמת מוצלח ויעיל.

לסיכום

כונני SSD צוברים תאוצה בקצב מתגבר, ולא מן הנמנע שהשנה נראה את הקפיצה הגדולה, בין היתר בשל המערכים ההיברידיים והשטפונות בתאילנד. הם “ירוקים”, אמינים יותר פיזית, ומהירים ביותר.
החסרון הוא המחיר, מי שיכול להרשות לעצמו ומעוניין בתוספת ביצועים ניכרת – כונן SSD זה בדיוק בשבילו.

הדיסק קשיח לא מגיב או שנשמע ממנו צליל "מוזר" [תיקתוק] ויש בתוכו מידע חשוב? אל תקחו סיכון!

 כדי להגדיל את הסיכוי להציל את המידע שלך במעבדה מוסמכת ומקצועית עלייך לכבות את המחשב, לנתקו מהמחשמל כדי למנוע נזק נוסף וליצור איתנו קשר

אנא אל תנסו להתעסק עם הדיסק במעבדות לא מקצועיות עם ציוד לא מתאים, ככה הסיכוי לשחזור יקטן, אך המחיר וזמן העבודה יגדלו.

המידע נחוץ לך מיד?
צור קשר עם טכנאי 03-9421400, בוואטסאפ 054-9421406 או בשיחת חירום 052-6212150